Yol Durumu Sorgulama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Karayolları Tahmin Sistemi

Karayolu ile yapılan yolculukların planlanması ve daha güvenli seyahat amacıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sayısal Hava Tahmini Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Karayolları Hava Tahmin Sistemi, Türkiye’nin bütün illerini kapsayacak şekilde geliştirilmiş. Seçtiğiniz tarih ve zaman aralığında, gideceğiniz yol boyunca hava durumu ile ilgili bilgilere Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sunduğu Karayolları Tahmin Sistemi üzerinde görebiliyorsunuz.

Hava tahmininin yanı sıra, örneğin yağışların yol kesiminin ne kadarlık bir bölümünde beklendiği de yüzde olarak yağış alanı sütununda verilmiş. Seyahatinizi olumsuz etkileyecek olan yağışlara öncelik vererek, yağış cinsi belirlenmiş. Eğer yol kesiminde birden fazla yağış cinsi tahmin edilmişse, öncelikle donan yağmur ve kar olmak üzere, en çok olumsuzluğa yol açacak yağış, yol kesimindeki yağışın cinsi olarak belirtilmiş.

Yol kesiminin genelini ifade eden rüzgar yönü birincil olarak verilmiş, birincil yönün dışında tahmin edilen rüzgar yönü de ikincil olacak şekilde belirtilmiş. Yol kesiminin herhangi bir yerinde fırtına bekleniyorsa, yol kesiminde tahmin edilen maksimum rüzgar, yol kesiminin rüzgar hızı olarak verilmiş. Fırtına beklenmediği durumlar için ortalama rüzgar hızı kullanılmıştır.

Karayolları Tahmin sistemi hareket günü, saati ve süresine göre seçilen güzergahta Karayolları Genel Müdürlüğü’nün iller arasındaki en kısa mesafeyi göz önüne alarak en uygun yolu seçen bir algoritma ile çalışmaktadır.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü Karayolları Tahmin Sistemi


Karayolları Genel Müdürlüğü Güzergah Analizi Uygulaması

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün güzergah analizi uygulaması ile seçilen nıktalar arasında yol seçeneklerine göre en uygun güzergahı hesaplayabilir, uzunluk ve zaman bilgisini öğrenebilirsiniz. UYgulama güzergah tercihi için en hızlı, en kısa, parasız yol seçenekleri ile sorgulanabiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sunduğu uygulama çerçevesinde güncel trafik bilgisi, çalışma yapılan yol bilgisi, ve kapalı yol bilgisi görülebiliyor. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Kültür Portalı verileri ile gezilecek yerlere ilişkin bilgiler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava durumu bilgileri de seçtiğiniz güzergah boyunca görüntülenebiliyor.


Karayolları Genel Müdürlüğü Güzergah Analizi Uygulaması


Yakıt Tüketimini Azaltma
Araç Muayene Öncesi Yapılacaklar
Çoçuk Oto Koltuğu Önerileri
Araba İle Uzun Yola Çıkmadan Önce
Türkiye Otoyol Haritası