Dünyada Hangi Ülkeler Kendi Otomobilini Üretiyor?

Türkiye, 27 Aralık 2019 tarihinde tanıtımını gerçekleştirdiği yerli otomobili üretime sokması halinde bu alandaki 23’üncü ülke olacak.

Özel atölye işi, el yapımı lüks veya spor araçlar liste dışı bırakıldığında, halihazırda dünyada 22 ülke kendi otomobilini üretiyor.

Birçok marka daha sonra uluslararası otomotiv gruplarının bünyesine katılmış olsa da çıkış noktası olarak kendi ülkeleri esas alınıyor. Üretimi durdurulan ve henüz prototipi üretilen araçlar listede bulunmuyor.

Kendi Otomobilini Üreten Ülkeler

Japonya 13 marka ile otomotiv sektöründe yer alıyor. Bu markalar; Acura, Daihatsu, Datsun, Honda, Infiniti, Isuzu, Lexus, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki ve Toyota.

ABD’nin 12 otomobil markası: Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford, GMC, Jeep, Lordstown Motors, Lincoln, RAM ve Tesla.

İngiltere’nin 10 otomobil markası: Aston-Martin, Bentley, Jaguar, Land-Rover, Lotus, McLaren, MG, Mini, Rolls-Royce ve Vauxhall.

Çin’in 8 otomobil markası: Brillianca, Chang’an Motors, Chery, Dongfeng, FAW, Geely, Hafei ve Heng Chi.

Almanya’nın gelişmiş otomotiv endüstrisi ve ürettiği 7 marka: Audi, BMW, Mercedes-Benz, Opel, Porche, Smart ve Volkswagen.

Fransa’nın 6 otomobil markası: Alpine, Bugatti, Citroen, DS Automobiles, Peugeot ve Renault.

İtalya’nın tasarımları ve performansları ile otomobil tarihinde de büyük öneme sahip 6 otomobil markası: Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Lamborghini, Lancia ve Maserati.

Güney Kore’nin 5 otomobil markası: Genesis, Hyundai, Kia, Samsung, SsangYong

Hindistan’nın 4 otomobil markası: Hindustan Motors, Mahindra, Maruti ve Tata

Rusya’nın 4 otomobil markası: Derways, GAZ, Lada, UAZ

İran’ın 3 otomobil markası: Iran Khodro, Pars Khodro, Saipa

İspanya’nın 2 otomobil markası: Cupra ve Seat

İsveç’in performans ve güvenlik alanında otomotivde iz bırakmış 2 markası: Koenigsegg ve Volvo (Saab’ın üretimi 2016’da durduruldu).

Malezya’nın 2otomobil markası: ChPeroduaery, Proton

Brezilya’nın otomobil markası: Lobini

Madagaskar’ın otomobil markası: Karenjy

Meksika’nın otomobil markası: Mastretta

Romanya’nın otomobil markası: Dacia

Tayvan’nın otomobil markası: Luxgen

Çekya’nın otomobil markası: Skoda

Tunus’nın otomobil markası: Wallyscar

Ukrayna’nın otomobil markası: ZAZ

Vietnam’ın ilk yerli otomobil markası VinFast özel siparişlerin dışında henüz genel satışa başlamadığı için listede yer almıyor. Benzer şekilde Doğu Afrika ülkesi Uganda’nın Kiira Motors şirketi de henüz seri üretime geçmediği için liste dışı kaldı.

Üretimine son verilen otomobiller listesinde ise Türkiye’den iki marka yer alıyor. 1960’da üretilen ve aynı sene üretimi durdurulan Devrim ile 1966-1986 arası üretilen Anadol.

Kaynak: Euronews

Türkiye’nin Otomobili
Otomotiv Sektörü
Bağlantılı ve Otonom Araçlar
Elektrikli Araçların Avantajları
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin