Hasar Sorgulama 5664

Tramer kaydı sorgulama

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın herhangi bir hasar geçmişi olup olmadığını Tramer hasar sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olan Tramer, tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veritabanıdır. Bu sistem sayesinde herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi aracın hasar kaydı sorgulanabilir ve değişen parçalar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Araç hasar sorgulama nasıl yapılır?

Hasar kaydı bilgilerini öğrenmek istediğiniz aracın sorgulamasını, 5664’e SMS göndererek, 11890 Çağrı Merkezini arayarak veya e-Devlet sisteminden araç hasar kaydı sorgulama işlemiyle gerçekleştirebilirsiniz.

SMS ile araç hasar kaydı sorgulama için aracın plakasını birleşik olarak yazdıktan sonra 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Mesajı göndermeniz sonrasında kısa zaman içinde SMS olarak size bilgi ulaştırılır. Size gönderilen mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta nasıl hasarlar oluştuğu, hasarların oranı ve giderleri ile ilgili bilgiler yer alır.

Sorgulamak istediğiniz araca ait hasar kaydı olup olmadığını öğrenmek için 11890 Çağrı merkezini arayarak ilgilendiğiniz aracın plakası ya da şasi numarası girebilir, hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz.

e-Devlet sisteminden araç hasar kaydı sorgulama işlemi sayesinde hızlı ve rahat bir şekilde aracın hasarı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Araç hasar kaydı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilmek için e-Devlet şifreniz olması gerekir.  Eğer e-Devlet şifreniz mevcut değilse PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

5664 hasar sorgulama nasıl yapılır?

5664 Hasar Sorgulama Uygulaması ile vatandaşların “araç hasar, araç detay, değişen parça” bilgilerine kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler.

5664 hasar sorgulama ücreti ne kadar?

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 11 TL’ dir.

Plaka veya şase no ile hasar sorgulama nasıl yapılır?

Hasar geçmişi sorgulama

Plakayı yazın, Turkcell, Türk Telekom, Vodafone 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi bilgileri cep telefonunuza SMS olarak iletilecektir.

Örnek SMS Mesaj: 34ABC001

Değişen parçaları öğrenmek

ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp sorgulama yapabilirsiniz.

Örnek SMS Mesaj: PARCA 34ABC001 01/01/2015

“Şasi No” ile sorgulama

Araç hasar kaydı bilgilerine ulaşmak için diğer sorgulama şekilleri arasında “Şasi No” ile sorgulama da bulunuyor.

Örnek SMS Mesaj: HASAR S ABC987DEF12345

Araç detay bilgisi sorgulama

DETAY boşluk Plakayı yazın, Turkcell, Türk Telekom, Vodafone 5664’e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Ayrıca, araç detay bilgisi sorgulama işlemi Şasi No ile de yapılabilmektedir.

Örnek SMS Mesaj: DETAY 34ABC001 veya DETAY S ABC987DEF12345

Değişen parça bilgisi sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgileri sorgusu için: PARCA yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın,kaza tarihini yazın Turkcell, Türk Telekom, Vodafone 5664’e gönderin. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Ayrıca, değişen parça bilgisi sorgulama işlemi Şasi No ile de yapılabilmektedir.

Örnek SMS Mesaj: PARCA 34ABCOO1 01/01/2015 veya PARCA S ABC987DEF12345 01/01/2015

SMS sorgulamalarında cevap mesajında kullanılan bilgiler sigorta şirketleri tarafından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarına girilmiş olan bilgilerdir.

Araç hasar kaydı sorgulama konusunda merak edilenler

Aracın hasar tutarı hatalıysa ne yapmalıyım?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hizmetlerinde sunulan bilgiler, sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanmakta olup, konu hakkında sigorta şirketiniz ile görüşerek düzelttirebilir veya https://online.sbm.org.tr/sbm-destektalep/ adresinde yer alan Hasar Bilgi Düzeltme (otokontrol 5664) uygulamasından hasar tutarlarına itiraz edebilirsiniz.

Mobil Hasar Sorgu Servisi (5664)’e SMS gönderdim, yanıt gelmedi. Ne yapmalıyım?

​Tüm sorularınız için 0 850 277 0360  numaralı telefonu arayabilirsiniz (tüm operatörler için).​

ERP’nin açıklaması nedir?

ERP kısaltması SMS sorgularınızda Eksper Raporu anlamında kullanılmaktadır. ERP, hasar detayının eksperinizin hazırladığı hasar ekspertiz raporundan alındığını göstermektedir.

Mobil Hasar Sorgu Servisi (5664)’e SMS gönderdiğimde SMS servisine abone mi olacağım?

Hayır. SMS servisi gönderdiğiniz SMS adedi kadar ücretlendirme yapmaktadır. Her bir sorgulama ücreti 11 TL’ dir. Sizden sorgulamanız dışında ücret istenmez ve abone yapılmazsınız.​

SMS içeriğinde hasar tutarı neden görünmüyor?

Hasar Geçmişi Sorgulama hizmetiyle sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine gönderilen Kasko ve Trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır.

Hasarla ilgili detaylı bilgiyi nerden alabilirim?

Hasarla ilgili detaylı bilgiyi sigorta şirketinizden temin edebilirsiniz.

Geçmiş sigorta şirketi bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?

Geçmiş sigorta şirketi ve benzeri birçok bilgiyi SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) web sitesinden veya akıllı telefonlarınıza yükleyeceğiniz SBM Mobil Sorgu uygulamasından edinebilirsiniz.

Mesajda yazan ağır hasar ne anlama gelir?

Ağır hasarlı araç, Çekme Belgesi ile trafikten çekilen veya Hurda Belgesi ile perte/hurdaya ayrılan araçları ifade eder.

Araç Detay sorgusu mesajında yazan Kaskosuz Toplam Süre ne anlama gelir?

Aracın trafiğe çıktığı tarihten günümüze kadar geçen sürede kasko poliçesi yapılmadığı dönemlerin tamamını ifade eder. Hasar sorgulamada bu süre içerisindeki hasarlar tutar bilgisi olmadan ya da hiç verilmemektedir.​

Araç Detay sorgusu mesajında yazan Kaskolu Toplam Süre ne anlama gelir?

Aracın trafiğe çıktığı tarihten günümüze kadar geçen sürede kasko poliçesi yapıldığı dönemlerin tamamını ifade eder. Hasar sorgulamada dönülen kasko hasarları bu süre içerisindeki hasarlardan oluşmaktadır.​

Araç Detay sorgusu mesajında yazan Son Sahiplik ne anlama gelir?

Aracın mevcut sahibinin şahıs ya da şirket mi olduğu bilgisini belirtir. ​

Araç Detay sorgusu mesajında yazan Kasko (Var/Yok) ne anlama gelir?

Aracın şu an için yürürlükte kasko poliçesinin olup olmadığı bilgisini ifade eder.​

Eksper raporu olmasına rağmen parça detay bilgisi neden gelmiyor?

​Eksperin hazırlamış olduğu raporda değişen parça bilgisi olmadığından dolayı gelmemektedir. Sadece işçilik yapılmış olabilir.

Eksper raporu parça detay bilgisi hangi sırayla gelmektedir?

Eksperin belirtmiş olduğu değişen parçalar tutar bilgisine göre büyükten küçüğe sıralanıp, bu sıra ile mesajda gösterilmektedir.​

Eksper raporundaki parça tipindeki tire (-) neyi ifade etmektedir?

Bu sorgu sonucunda parçanın orijinal mi eşdeğer mi olduğu bilgisi de verilmektedir. Eğer eksper raporunda bu bilgi belirtilmemiş ise tire (-) olarak dönüş yapılmaktadır.​

“Araç SBM kayıtlarında bulunmamaktadır.” ne demek?

İlgili araca ait SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) sistemlerinde herhangi bir poliçe bilgisi bulunmamaktadır. SMS sorgulamayı kendi aracınız için yaptıysanız ve poliçeniz var ise, bağlı olduğunuz sigorta şirketi ile görüşmeniz gerekmektedir.​

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2021
İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz
Güvenli Sürüş Teknikleri
PTT Hasar Sorgulama