Kış Lastiği Özellikleri

Kış lastiği

Trafikte seyreden araçların kış aylarında yol ve hava şartlarına hazırlanması son derece önemli. Kış aylarında özellikle de hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda güvenli yolculuk edebilmelerini sağlayacak kış lastiklerini kullanmaları gerekmektedir.

Kar lastiği veya kış lastiği olarak tanımlanan lastikler (winter tyres) soğuk hava şartlarında daha güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla özel materyaller kullanılarak üretilen araç lastikleridir. Yaz aylarında kullandığımız lastikler kış şartlarında aşırı sertleşerek araçların yol tutuşunu olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında kış lastiklerinin yola temas eden yüzeyleri kış şartlarında otomobilin yola daha iyi tutunabilmesi için tasarlanmıştır. Yasal zorunluluk olsun olmasın kış aylarında, kendimiz ve trafikte olan diğer araçların güvenliği ve sürüş konforu için kış lastikleri kullanılması gereklidir.

Kış lastiği yakıt masrafını azaltıyor

Kış mevsimi koşullarında uygun lastik kullanımının yakıt tüketimi üzerine önemli bir etkisi var. Kış lastikleri sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önemli, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfının önüne geçiyor. Yapılan testler sonucunda kış lastiğinin fren esnasında diğer lastiklere göre %25 ile %50 arasında daha iyi performans sergilediği görülüyor. Karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmanın yakıt tüketimini %25 oranında artırabileceği belirtiliyor.

Kış lastiği neden gerekli

Kış lastikleri +7 derece ile -40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı kılcal desenlere sahiptir. Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla %50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar. Kış lastikleri fren mesafesini kış koşullarında %50’ye kadar kısaltabilir.

Avrupa Lastik Üreticileri Derneği’ne (ETRMA) göre, kış lastiği standartlarını sağlayan lastikler Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi (3PMSF-Three Peak Mountain Snow Flake) sembolü kullanabilirler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu

‘Kış lastiği kullanımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi Gazete’ de yayınlanan, ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’ ve buna bağlı olarak yayınlanan genelgeler ile düzenlenmiştir.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden; kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ‘A türü yetki belgeleri’ ne kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Söz konusu zorunluluk; hava şartlarının gerektirmesi halinde Bakanlıkça 1 ay artırılabilir. Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak. 1 Nisan 2019’da sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 715 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor.

Binek otomobiller için kış lastiği zorunlu mu?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Araçta zincir bulunması veya kullanılıyor olması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış koşullarında güvenli seyahat için öneriler

Kış lastikleri, kullanılan özel kauçuk karışımı sayesinde soğuk hava koşullarında sertleşmeden yola tutunma özelliğini korur ve böylece daha kısa fren mesafesi sağlayarak mevsim koşullarında sürüş konforunu ve güvenliğini önemli ölçüde arttırırlar. Bununla beraber sürücülerin kış koşullarında güvenli araç kullanımı yönünden şu hususlara dikkat etmesinde yarar vardır; periyodik bakım ve kontrollerin süresinde yapılması, yüksek hızda araç kullanmaktan kaçınılması, gerekli takip mesafesinin korunması, ani fren ve hızlanmalardan kaçınılması, gündüz farları veya kısa farların sürüş esnasında sürekli açık tutulması.

Stepne lastiği de dahil olmak üzere lastik hava basıncının araç üreticisinin belirttiği değerlerde olmasına dikkat edilmesi, akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanılması kış mevsiminde sürücülerin dikkat etmesi gereken konular arasındadır. Ayrıca sürüş öncesinde gerekiyorsa, camların ve aynaların yeterli görüş sağlayacak biçimde temizlenmesi, sileceklerin kontrolü ve kış şartlarına uygun cam temizleme sıvısı kullanılması faydalı olacaktır.

Lastik Etiketleri
Lastik Boyutları – Lastik Denklik Tablosu
Otomobil Lastikleri Hakkında
Yakıt Tüketimi
Türkiye Otoyol Haritası