Lastik Nasıl Saklanır?

Kışlık ve Yazlık Lastikler Nasıl Saklanmalı

Michelin, mevsim dışı lastiklerin mevsimine kadar uygun koşullarda saklanmasının lastiklerin ömrünü uzatacağına dikkati çekti.

Mevsimine uygun lastik kullanımının yol ve yolcu güvenliği açısından oldukça kritik olduğuna dikkat çekilerek, mevsim dışı lastiklerin ise uygun koşullarda saklanmasının lastiklerin ömrünü uzatacağı belirtildi.

Lastikler her zaman serin, kuru ve doğal havalandırmalı yerlerde saklanmalı. Şayet, açık alanda muhafaza edilecekse, brandayla örtülerek yağmur ve dış etkenlere karşı korunmalı. Lastiklerin güneş ışığından, ultraviyole ve diğer yapay ışıklardan korunması da önemli. Ortam sıcaklığının 35 derecenin altında olması gerekiyor. Lastikler, zeminden en az 10 santimetre yükseklikteki raflara, dikey konumda yerleştirilmeli ve biçim bozukluğunun önlenmesi amacıyla, ayda 1 kez yerleri dönüşümlü olarak değiştirilmeli.

Kimyasal maddelerden, solventten veya hidrokarbürden, lastiğe zarar verecek metal maddelerden uzakta saklanmalı. Lastikler janta monte edilmiş ve şişirilmiş halde olmadığı sürece, uzun süre üst üste istiflenmiş olarak saklanmamalı ve başka nesneler altında ezilmesinden kaçınılmalı. Lastiklerin yakınında alev alıcı veya yanıcı maddeler, kıvılcım veya elektrik deşarjına yol açabilecek her türlü materyal olmaması da önemli.

Bununla birlikte, saklamadan önce lastiklerin temiz olmasında yarar vardır. Lastik kanallarındaki toprak, çakıl ve diğer kalıntılar temizlenmeli ve korozyon oluşmaması için lastik yüzeyinin kuru olmasına dikkat edilmelidir.

Otomobillerin yolla temas eden bileşeni lastikler, sürüş konforu ve güvenliği yönünden son derece önemlidir. Lastiklerinizi uygun saklama koşullarında muhafaza ederek kullanım ömürlerini uzatabilirsiniz. Ayrıca lastiklerin saklanmasında kolaylık sağlayan bazı ürünler de satılmaktadır. Bunlara; lastik saklama kılıfı, lastik saklama poşeti ve lastik saklama standı örnek olarak gösterilebilir.

Trafik Cezaları
Otomobil Dünyasında Yenilikler
Yakıt Tüketimi
Trafik İşaretleri
En Çok Satan Otomobil Markaları