TSI Motorlar

TSI motor teknolojisi, Volkswagen’in direk püskürtmeli benzinli motorlarını temsil eder. TSI motorlar, Volkswagen grubunun önceki nesil FSI motorlarında kullanılmaya başlayan yüksek basınçlı direkt benzin enjeksiyonu teknolojisine sahiptir. Direkt enjeksiyon sayesinde yakıt – hava karışımı yanma odasında gerçekleşmekte ve yüksek basınçlı enjektörlerin de yardımıyla yakıtın daha iyi homojenize olması sağlanmaktadır. Bu, daha iyi yanma ve verim artışını beraberinde getirir; Performans, yakıt ekonomisi ve düşük egzoz emisyonu bir aradadır.

TSI motorlar, bir veya iki ayrı aşırı besleme ünitesiyle de güçlendirilmiştir. Tek şarjlı TSI motorlarda, yüksek verimli ve düşük devirlerden itibaren etkinlik kazanabilen ve böylece minimum turbo boşluğuna sahip (turbo lag) bir egzoz turboşarjı kullanılmaktadır. Yüksek devirlerde, turbo türbinin aşırı hızlanmasını ve limitlerin üzerinde basınçlara maruz kalmasını önlemek için, tüm TSI motorlar bir “Wastegate” ile donatılmıştır.

Vites değişimlerinde ise, aniden serbest bırakılan gaz pedalı nedeniyle turbo türbinin moment kaybetmesini engellemek için, “blow-off” benzeri bir kaçış valfi de bulunur. Maksimum 1,8 bar yükleme basıncı sunan tek şarjlı TSI motorlarda herşey en yüksek verim ve performans sunmak için özenle geliştirilmiştir.

Çift şarjlı TSI motorlarda ise egzoz turboşarjına ek olarak, esas olarak düşük devirleri beslemeyi amaçlayan bir Kompresör de bulunur. Motora, ayrılabilir bir kavrama ile direkt olarak krank milinden bağlı olan bu ünite, daha rolanti devrinden itibaren çok yüksek bir basınç üreterek motoru besleyebilmektedir. Yüksek devirlerde, ayrılabilir kavrama ile motordan ayrılan kompresör, aşırı besleme görevini turboya bırakır ve böylece tüm devir bantlarında sürekli yüksek çekiş gücü garanti edilir. Çift şarjlı TSI motorların maksimum yükleme basıncı bir spor otomobil seviyesi olan 2,5 bar’dır.

Motor aşırı besleme sistemlerinin binek araçlarda kullanımıyla, sabit bir yükleme basıncı garanti edilmiştir. Bu, düz bir tork eğrisinin elde edilmesini ve böylece tek bir zirve noktasında değil, geniş bir devir bandında aynı çekiş gücünün (tork) elde edilmesini sağlamıştır. MQB ile yeniden yorumlanan yeni nesil TSI motorlarda, 13 kg’a varan bir ağırlık tasarrufu sağlamak için alüminyum blok ve trigger sisteminde kayış kullanılmaya başlanmıştır.

2017 yılından itibaren 1.2 TSI motorlar yerini 110 PS güç üreten 1.0 TSI motorlara bıraktılar. Volkswagen Group bünyesinde bulunan markaların pek çok modelinde kullanılan 1.4 TSI 125 PS, 1.4 TSI 150 PS motorlar ise yerini 1.5 TSI motora bıraktılar. Volkswagen 1.5 TSI motor, turbo düşük hızda hızlı yanıt vermek için ayarları değiştirebilir ve biraz daha hızlı giderken daha fazla güç sunmak için tekrar değiştirebilir biçimde çalışıyor. Yenilenmiş soğutma sistemi, motor içerisindeki ısının daha iyi dağılmasına ve daha verimli bir şekilde optimum sıcaklığa ulaşmasını sağlıyor. Yeni 1,5 litrelik VW TSI motor, 1,300 rpm’den başlayarak, 4.000 rpm üzerindeki devirlere kadar maksimum tork üretiyor. VW 1.5 TSI evo benzinli motorlar başlangıçta 130PS ve 150PS üzere iki farklı güçte sunulacak. 130PS versiyonunda sadece 1.300 rpm’den itibaren 200Nm tork sağlıyor.

Otomotiv sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan ve konusunda uzman otomotiv gazetecileri tarafından belirlenen “2018 Uluslararası Yılın Motoru – International Engine of the Year” ödülünü “1 litrenin altındaki motorlar” katergorsinde kazanan, Volkswagen’in 1.0 litre hacimli ve 115 PS güce sahip üç silindirli TSI motoru oldu. 1.0 TSI 115 PS’lik motorla donatılmış VW Golf modelleri Volkswagen Yetkili Satıcılarında müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Daha önce 1.0 lt 110 PS’lik modelleriyle tüketicileriyle buluşan VW Golf’ün 1.0 TSI 115 PS’lik bu yeni versiyonu 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneğiyle satışa sunuluyor. Volkswagen’in ödüllü motoru 200 Nm’lik maksimum tork sağlarken, 100 km’de ortalama 5,0 lt yakıt tüketimi ve 111gr/km CO2 emisyon salımı değerlerine sahip.

Volkswagen Yetkili Satıcıları’ndan ayrıntılı ve en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Volksvagen Kampanyası
Volkswagen Fiyat Listesi
VW Jetta
VW Polo
VW Golf