Sürücüsüz Otomobiller

2035 Yılına Kadar 76 Milyon Sürücüsüz Araç Yollarda Olacak
ABD’de merkezi bulunan uluslararası enformasyon, analiz ve danışmanlık şirketi IHS, 2035 yılına kadar 76 milyon sürücüsüz aracın dünya yollarında olmasının beklendiğini duyurdu. IHS’ten yapılan açıklamada, 2035’e kadar dünya genelinde 76 milyon sürücüsüz aracın yollarda olmasının tahmin edildiği bildirilirken, sadece 2035 yılında dünyada 21 milyon sürücüsüz aracın satılmasının öngörüldüğü belirtildi. Söz konusu rakamların daha önce yapılan tahminlerden yüksek olduğu kaydedilen açıklamada, tahminlerdeki artışın son zamanlarda otomotiv endüstrisinde teknoloji yatırımları yapan şirketlerin Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerindeki gelişmelerden etkilendiğine işaret edildi.

Açıklamada, sürücüsüz araçların benimsenmesi ve yayılmasında ABD’nin önderlik edeceği, 2020’de ülkede binlerce sürücüsüz aracın satılmaya başlanmasının ve bu sayının 2035’te 4,5 milyona yükselmesinin beklendiği yorumu yapılırken, Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyatlarından önce Japonya’nın sektörde yatırımını artıracağının öngörüldüğü bilgisi de paylaşıldı.

Çin’de sürücüsüz araçların yaygınlaşmasının daha geç başlamasının tahmin edilmesine karşın ülkede yeni teknolojilere karşı artan tüketici talebi doğrultusunda 2035’te 5,7 milyon aracın satılmasının beklendiğine yer verilen açıklamada, 2035 yılında Batı Avrupa’da 3 milyon, Doğu Avrupa’da 1,2 milyon Ortadoğu-Afrika bölgesinde 1 milyon ve Japonya ile Güney Kore’de 1,2 milyon sürücüsüz aracın satılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca, sürücüsüz araç teknolojisiyle ilgili yazılım ve siber güvenlik risklerinin önemine dikkat çekilirken, trafik önlemleri için yeni düzenleyici standartlara ve yasalara ihtiyaç olduğu kaydedildi. Amerikalı teknoloji devi Google ile İtalyan Amerikan otomobil üreticisi Fiat Chrysler (FCA) Mayıs ayında sürücüsüz otomobil üretmek için anlaştıklarını duyururken, Apple’ın da bu alanda araştırmalarını hızlandırdığı ifade ediliyor.

Sürücüsüz otomobiller yani kendi kendini sürebilen araçlar (self-driving cars), otomotiv ve iletişim teknolojilerinin bir arada çalışmasından yararlanıyor. Hava ve yol koşulları, güzergah, eğim, coğrafi konum ve anlık trafik bilgileri gibi hem araç üzerindeki cihazlar, sensörler ve kameralardan alınan bilgilerin hem de online alınabilen verilerin elektronik sistemler tarafından gerçek zamanlı olarak değerlendirilmesi sayesinde sürüş gerçekleşiyor.

Sürücüsüz araçlar, aynı zamanda engelli ve otomobil kullanamayan yaşlı insanların hayat kalitelerini arttırabilir. Büyük şehirlerde trafik yoğunluğundan kaynaklanan sorunlara sürücüsüz otomobil teknolojileri sayesinde çözümler sağlanabilir.

Apple CarPlay
Lüks Otomobil Tutkusu
Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nedir ?
Otomotiv Sanayi
Elektrikli Araçlar