AdBlue nedir?

AdBlue (dizel egzoz sıvısı olarak da bilinir) %32.5 üre ve %67.5 sudan oluşan temiz, zehirli olmayan, yanmayan ve kokusuz bir solüsyondur. Çoğunlukla sudan oluştuğu için -11°C’de donar (%32.5 konsantrede üre-su solüsyonu için en düşük donma noktası). Bu sayede otomobilin tüm koşullar altında çalışmasını sağlar. Bütün AdBlue depoları ayrıca, yeterli miktarda sıvıyı çözdürerek emisyonu azaltan özel ısıtıcıya sahiptir.

AdBlue nasıl çalışır?
AdBlue nitrojen oksitlerin (NOX) zararlı emisyonlarını azaltmak için katalitik konvertör içindeki egzoz gazlarının içine enjekte edilir. Bu da Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 emisyon normları ile ilişkili olmasını sağlar. Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi (NH3) ve karbon dioksit (CO2) içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak (NH3) dizel yanmalarında oluşan nitrojen oksitlerle (NOX) reaksiyona girer. Kimyasal reaksiyon sonucu egzozdan zararsız bir şekilde nitrojen (N2) ve su buharı (H2O) çıkar. Bu süreç seçici katalitik indirgeme (SCR) olarak adlandırılır.

SCR teknolojisi nedir?
SCR, Seçici Katalitik İndirgeme (Selective Catalytic Reduction) demektir ve dizel motorların egzoz gazındaki nitrojen oksit (NOX) emisyonlarının azaltılmasını sağlayan bir teknolojidir. Egzoz gazına %32.5 üre ve %67.5 sudan oluşan AdBlue solüsyonunun enjekte edilmesini temel almaktadır.

AdBlue satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Öncelikle AdBlue tescilli markasına ve ISO 22241-1 ile DIN 70070 standartlarına sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle de dökülmeyi önlemeye yardımcı özel kapaklara (çoğunlukla vidalı adaptörler bulunur) sahip şişeler veya tenekeleri kullanmanızı öneririz. Son olarak, doldurmadan önce AdBlue solüsyonunun son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olunuz.

AdBlue ne sıklıkla dolduruluyor?
AdBlue sıvısı periyodik olarak doldurulması gereken bir sarf malzemedir. Bu sıvı olmadan sistem çalışamaz ve bu nedenle de araç bilgisayarı sıvının bitmesine 2.000-2.500 km kala sürücüyü uyarmaya başlar. Ne zaman ki bu sıvı biterse markaya ve modele bağlı olarak ya araç çalıştırılamaz ya da çok düşük performans ile sürüş sağlanabilir.

AdBlue üreticisi kimdir?
AdBlue , VDA’nın tescilli markasıdır. Kimyasal üretim yapan firmalar tarafından üretilir ve sadece lisanslı üreticiler ve distribütörlerin AdBlue ismini kullanma yetkisi vardır.

Otomobil kredi limitleri
Opel’in geleceği
SUV – Crossover farkı
Otomobil dünyasında yenilikler
Otomobil tavsiyesi