SUV – Crossover Farkı

SUV ne demektir ?
SUV açılımı, İngilizce Sport Utility Vehicle terimidir. SUV Türkçe karşılığı ise Spor Amaçlı Taşıt olarak çevrilebilir. Bu sınıf araçlar Off-Road Vehicle yani Arazi Aracı veya açılımı 4 Wheel Drive olan 4WD yani Dört Çeker araç olarak da tanımlanabilir.

SUV araç nedir ?
SUV araçlar genel olarak, hem arazi şartlarında hem de asfalt yol koşullarında gerekli performansı gösterebilen, bu koşullarda istenilen konforu sağlayabilen, gerektiğinde römork çekebilen, gelişmiş süspansiyon sistemlerine sahip, geniş ve uzun mesafelerde konforlu seyahatler sağlayabilen taşıt türü olarak tanımlayabiliriz.

1975 model Jeep Cherokee bu tanımlamaya uyan ilk SUV araçlardan biri olarak gösterilebilir.

SUV araçların bir bölümü 4WD (4×4) yani dört tekerden çekiş sitemine ve Off-Road özelliklerine sahip olsa da Off-Road araçlardan farklı bir sınıftır.

Crossover ne demektir ?
Crossover Utility Vehicle kısaltmasından gelen CUV yani Crossover terimi Türkçe olarak Karşıya Geçmek anlamında. SUV modeller ile benzerlikleri ve tüketicilerin isim karmaşası yaşaması nedeniyle 2008 yılında CNN-Money yayınında ilk kez “Crossover” terimi kullanılmıştır.

Crossover araç nedir ?
Crossover araçlar genel olarak sedan, hatchback veya station wagon otomobil platformunu kullanan hafif arazi şartlarına uygun SUV özellikleri gösterebilen araçlardır. Son yıllarda, özellikle Avrupa otomobil pazarında Crossover sınıf araçlara olan ilgi nedeniyle otomotiv firmaları geliştirdikleri yeni araçlarla Crossover model yelpazelerini genişlettiler. Pek çok otomobil markası B ve C segmenti Crossover modellerine sahip bulunuyor.

SUV Crossover farkı
SUV ve Crossover araçlar görünüm ve özellikleri ile birbirlerine benzeseler de kullanım amaçları ve üretim yöntemleriyle birbirlerinden farklı sınıflarda yer alırlar.

SUV araçlarla Crossover araçlar arasındaki temel farklılıklar;
SUV araçlar tamamen bu araç için tasarlanmış bir şasiye ve gövde yapısına sahipken, Crossover araçlar bir başka sedan, hatchback veya station wagon otomobil platformunu kullanırlar.Crossover araçlarda 4×4 yani dört tekerden çekiş sistemine sahip modeller bulunsa da hafif arazi şartlarına uygun tasarlandıkları için Crossover modellerinin büyük çoğunluğu 4×2 çekiş sistemi ile üretilirler. SUV araçlar ise 4×4 diye tabir edilen 4 çeker araçlardır.

Genel olarak günümüzde üretilen SUV modellerinin motor gücü, boyutları, iç hacmi ve yerden yüksekliği Crossover araçlara göre daha fazladır. Crossover araçlar daha çok şehir içi kullanım amaçlarına göre tasarlanırken, SUV araçlar uzun yol ve arazi koşullarında gereken güvenlik, konfor ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkar.

SUV araçlar ile Crossover’lar arasındaki önemli farklardan biri de motor ve şanzıman yapılarıdır. SUV araçlar büyük hacimli ve yüksek tork değerlerine sahip motorları ve dört tekerden çekiş sistemleriyle arazi şartlarında gerekli çekiş gücüne ve yol tutuş kabiliyetine sahiptir.

Crossover araçlarda bulunan 4×4 özelliği hafif arazi koşullarında aracın performansını iyileştirmek ve daha çok da yol tutuş kabiliyetini arttırmak içindir.  Crossover’lar daha küçük motor hacimlerine ve daha düşük yakıt tüketimine sahiptir.  Ayrıca SUV araçlar üretim maliyetleri nedeniyle Crossover model araçlara göre daha yüksek satış fiyatlarına sahiptirler.

SUV – Crossover modelleri
Otomotiv sektörü, günümüzde yüksek talep gören SUV – Crossover araçlar ile ilgili yatırımlarını arttırma eğilimi gösteriyor. Markalar, SUV – Crossover modellerini gerek konfor ve gerekse performans yönlerinden geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda model çeşitliliğini de arttırıyorlar. Bugün bakıldığında hemen hemen her markanın B, C, D segmentleri kapsamında pek çok SUV – Crossover modelini müşterilerinin beğenisine sunduğu görülebilir.

Ucuz SUV Modelleri
Peugeot 3008 SUV
Skoda KODIAQ
Otomobil ÖTV Oranları
Otomobil Segmentleri