Apple Car

Apple Sürücüsüz ve Elektrikli Otomobil Projesi

Apple firmasının bir süredir sürücüsüz ve elektrikli otomobiller üzerinde çalıştığı ile ilgili pek çok haber yayınlanmakta. Apple’ın sürücüsüz araçlar üzerinde yaptığı çalışmalar konusunda iddiaları doğrular nitelikte bir bilgi, The Guardian tarafından yayınlandı. Yaklaşık bir ay önce şirketin California’da sürücüsüz aracının testlerine başlamak üzere olduğunu belirten The Guardian, şirketin California DMV (Motorlu Taşıtlar Departmanı) ile görüştüğünü gösteren belgelere ulaştığını yazdı.

Apple Car ismiyle anılan projesi için şirket, elektrikli otomobil üreticisi Tesla başta olmak üzere farklı şirketlerden otomobil ve sürücüsüz araçlar konusunda uzman mühendisler transfer ediyor. Bu konuda Reuters’ın aktardığına göre Tesla’da çalışan yedi uzman mühendis yakın zamanda Apple’a transfer oldu. Apple ise henüz herhangi bir yorum yapmamayı tercih ediyor. Kaynaklar Apple’ın kendi elektrikli otomobili üzerinde çalıştığında hemfikir ancak şirketin geliştireceği aracın sürücüsüz hareket edebilme teknolojisine sahip olup olamayacağı ise bilinmiyor.

Apple otomobil projesi için ilk olarak eski Volkswagen AG mühendisi ve otomatik hareket edebilen otomobiller konusunda uzman olan Megan McClain’i ekibine dahil etti. Ardından Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yine otomatik hareket edebilen araçlar üzerine araştırma yapan merkezdeki bilim insanlarından Vinay Palakkode’yi transfer etti. Ağustos ayındaysa şirket Nvidia’da sürücü destek sistemleri yazılımı geliştiren Xianqiao Tong’u ekibine kattı. Apple’ın İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde Otonom Sistemler Laboratuvarı’nın eski müdür yardımcısı olan Paul Furgale’yi 2015 yılı başlarında ekibine katması, Apple Car projesi kapsamında olduğu düşünülen en dikkat çekici transferlerden birisi olarak görülüyor.

Apple sürücüsüz, elektrikli otomobiller üzerinde yaptığı çalışmaları son derece gizli tutuyor. Apple tarafından herhangi bir yorum ve açıklama yapılmıyor. Apple Car projesinin kapsamı ve çalışmaların hangi aşamada olduğu konusunda yapılan yayınlar henüz duyumlara dayanıyor.

Apple CarPlay
Trafik Denetimi
Yakıt Tüketimi
Otomobil Segmentleri
Mercedes-AMG GT Galeri