Araba Kullanırken Bunları Asla Yapmayın

Sürücülerin trafikte yapmaması gereken hatalı davranışlar

1- Araç kullanırken kulaklıkla müzik dinlemeyin, bu dış ortam ile aranızdaki etkileşimi azaltarak, dikkatinizi ve trafikteki tepkilerinizi olumsuz etkiler.

2- Sürücülük kabiliyetlerinizi gözünüzde büyütmeyin. Trafikte otomobil kullanmak için gerekli yeterliliğe sahip, trafik kurallarına tam ve eksiksiz uyan tüm sürücüler, en iyi sürücülerdir. Bunun dışındaki tüm sürücü davranışları ya gereksiz ya da kanun ve kurallara aykırıdır.

3- Kolunuzu camdan çıkartarak otomobil kullanmayın. Yeterli direksiyon hakimiyeti için olması gereken mesafe ve pozisyonda iki elinizle direksiyonu kullanmanız gerekir. Ayrıca, araç dışına kol çıkarılması kaza anında vücudunuzun zarar görmesine sebep olabilir.

4- Kırmızı ışık yandığında, trafik lambalarına 30 metre kala şerit değiştirmeyin ve bulunduğunuz şeritte kalın. Kırmızı ışık yandığında durma noktasına yaklaşırken aniden şerit değiştirmeniz, arkanızdaki sürücüleri şaşırtabilir. Böyle bir durumda arkadaki sürücü öngördüğü mesafeden daha kısa bir mesafede durmak zorunda kalacaktır. Gerekli durma mesafesine sahip olsa bile ani değişen duruma göre gerekli frenleme tepkisini veremeyebilir ve kaza gerçekleşebilir.

5- Otomobilinizde çok yüksek sesle müzik dinlemeyin. Bu hem yolcuları hem de özellikle camlar açık ise çevreyi rahatsız edebilir. Ayrıca sürücünün dikkati olumsuz etkilenir.

6- Ani hızlanma ve ani frenlemelerden kaçının. Hem yakıt tüketiminiz artar hem de fren diskleriniz ve lastikleriniz çabuk aşınır. Ayrıca gerekli takip mesafesi olmazsa kazalar da gerçekleşebilir.

7- Aracınıza yakıt alırken, deponuz dolduğunda otomatik kapanan yakıt pompasını tekrar açarak ilave yakıt eklemeyin. Genel olarak otomobillerin yedek yakıt deposu bulunmaz ve depo dolduktan sonra eklenen yakıt, yakıt deposunun gaz tahliye kanallarına dolabilir.

8- Aracınızın dikiz aynasına CD veya benzeri malzemeler takmayın. Bunlar sürücünün görüşünü ve dikkatini olumsuz etkiler. Unutmayın bir anlık dalgınlık anında kazalar meydana gelebilir.

9- Trafikte kimse ile tartışmayın, tüm sürücüler kanun ve kurallar çerçevesinde kendilerine tanımlanan hak ve sorumluluklara sahiptir. Bunların dışında hareket edenleri yetkililere bildirin.

10- Yorgun veya uykusuz otomobil kullanmayın. Algılarınız ve refleksleriniz zayıfladığı zaman sürüş hakimiyetiniz olumsuz etkilenecektir.

Güvenli Sürüş Teknikleri
Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Araba Nasıl Yıkanır?
Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları
Araba Park Etme Teknikleri