Çift Bölgeli Otomatik Klima Nedir?

Çift Bölgeli Otomatik Klima

Yazın arabanın içine yayılan güneşin sıcağından kışınsa soğuk havanın iç titreten etkisinden sizi ve aracınızı koruyan klima sistemleri bir otomobilin en temel özelliklerinden biridir. Eskiden sadece hava üfleyen bir fan gibi işleyen basit klima sistemleri bugünün teknoloji dünyasında artık çok daha zengin özelliklere sahip. Çift bölgeli otomatik klima sistemleri otomobil içi konforunuzu daha üst seviyelere taşıyor.

Çift bölgeli otomatik klima nedir?

En temelde araç içindeki sıcaklığın ideal seviyede tutulması için geliştirilmiş klima sistemleri ile ilgili yapılan en büyük şikayetlerin başında söz konusu sıcaklığın homojen dağılımının sağlanamaması geliyordu. Hâl böyle olunca bir taraf için sıcak ya da soğuk olabilirken diğer taraf için yeteri kadar sıcak ya da soğuk olmayan ısı durumu hem sürücü hem de yolcularının konforunu sekteye uğratan bir soruna dönüşebiliyordu. İşte çift bölgeli klima da bu sorunların yaşanmaması için tasarlanan bir yeni nesil donanım sistemi oldu.

Çift bölgeli klima nasıl kullanılır?

Aynı anda iki ayrı sıcaklık ayarı yapma olanağı sağlayan bu sistemde otomobilin sağ ve sol tarafı için farklı iklimlendirme yapabilmek mümkün hâle geliyor. Söz konusu farkın 5 ila 8 derece arasında değişebildiği çift bölgeli klima sistemi, otomatik olarak çalışıyor. Yapmanız gereken ise aracın önünde bulunan klima ayarlarında sağ ve sol taraf için isteğinize uygun seçimler yapmak. Sadece sıcaklık ile sınırlı olmayan bu yönergeler fan ve üfleme ayarları konusunda da farklı seçenekler sunarak hem sürücüsünün hem de yolcuların seyahat kalitesini üst düzeye çıkarıyor.

Çift bölgeli otomatik klima sistemini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Sürücü ve yolcular için büyük kolaylık ve rahatlık sağlayan çift bölgeli otomatik klimalar her ne kadar sizden bağımsız, istediğiniz seviyede çalışıyor olsa da diğer tüm klima sistemlerini kullanırken olduğu gibi bu klimaları da kullanırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar var.

  • Bilhassa yaz aylarında klimayı en yüksek güçte çalıştırmak hatasına düşmeyin. Araba her ne kadar çok ısınmış olsa dahi arabaya biner binmez en düşük sıcaklığı seçmektense, önce aracın içini havalandırmanız daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde klimanın sahip olduğu gücü boşa sarf etmiş olursunuz.
  • Özellikle sürücü tarafındaki cam buğulanmasını önlemek için hava serin olduğunda klimayı açmak ısının yavaş yavaş yükselmesine olanak sağlayıp buğulanmanın önüne geçer.
  • Klimalarla ilgili en çok söylenen şey yakıt kullanımını artırdığıdır. Ancak açık camlarla seyahat etmek de daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.
  • Klimanızın bakımını düzenli şekilde yaptırmayı unutmayın.

Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Otomobilde Doğru Klima Kullanımı
Araba Kullanırken Bunları Asla Yapmayın
CVT Şanzıman ve Özellikleri
Güvenli Sürüş Teknikleri