Virüslere Karşı Otomobil Temizliği Nasıl Yapılır

Sağlığımızı doğrudan etkileyebilecek küresel salgınların ya da bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bazı dönemlerde ise araç temizliği konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Bu tür dönemlerde her ne kadar evlerimizde daha fazla zaman geçiriyor olsak da iş yerlerimize ya da farklı yerlere gitmemiz gerekebiliyor.

Dezenfektanlı ellerimizden düşmeyen akıllı telefonlarımızın ekranlarında bir santimetrekarelik alanda ölçülen bakteri miktarı ortalama 100 CFU (colony-forming units). Aynı değer ortak kullanılan tuvaletlerde 172 CFU iken otomobil direksiyonlarında ise 629 CFU. Ürkütücü veriler içinde 313 CFU’luk asansör tuşları ve 506 CFU’luk otomobil bardak tutucuları dikkat çekiyor. Hatta otomobilde yaşam süren bazı bakteri formlarının zehirlenmeye ve cilt hastalıklarına neden olabilecek kadar güçlü olduğu öne sürülüyor. Dolayısıyla otomobillerimizin, bir virüs türü olan COVID-19 için de oldukça elverişli bir yaşam alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil temizlik ürünleri üretiminde uzmanlaşmış global markaların yine bu amaçla üretilmiş dezenfektanları kabindeki bakterilerin %99’unu öldürmek için yeterli olacaktır. Bir çift eldiven ile bir mikrofiber bez ise ihtiyaç listenizin diğer kalemleri.

Peki otomobilimizi kendi kendimize nasıl temizleyeceğiz? Konu kabinin bakterilerden arındırılması olduğunda söylenebilecek en önemli şey yüzeylerin üzerinden birkaç kez geçmek gerektiği. Temizlik ürününü ılık suyla nemlendirilmiş beze spreyledikten sonra sürüş sırasında kullandığınız her noktanın üzerinden birkaç kez geçmeniz yeterli olacaktır. Bunun için daha fazla zaman ayırmak isterseniz işlemi kabinin tüm yüzeylerine uygulayabilirsiniz.

Otomobil Temizlik Malzemeleri

 • Araç şampuanı
 • Araç içi temizleyici sprey
 • Cam silici sprey
 • Koltuk temizleyici (deri ya da kumaş için özel)
 • Mikrofiber sünger
 • Yumuşak bir bez
 • İç cephe temizleyici
 • Çekçekli cam silici
 • Lastik ve jant temizleyici fırça
 • Oto süpürgesi
 • Su kovası
 • Hortum

Otomobilin Dış Temizliği

Aracınızı yıkarken su, araç şampuanı, fırça ve yumuşak bir kurulama bezi kullanmanız yeterli olacaktır. Kullanacağınız fırça, aracınızın dış yüzeyinde çizik oluşturmaması için yumuşak yapıda olmalıdır.

Temiz su ile dolu olan bir kovanın içine yeterli miktarda oto şampuanı ekleyin ve aracınızı yukarıdan aşağıya doğru yumuşak bir süngerle dairesel hareketler eşliğinde temizlemeye başlayın. Aracınızın dış yüzeyini yıkarken ve temizlerken motora, iç bölümlerine ya da benzin deposuna su kaçmamasına özen gösterin.

Jant ve lastiklerinizi de özel fırçayla temizledikten sonra  aracınızı durulayın. Çekçekli cam sileceği ile de aracınızın üzerindeki fazla suyu almanız yardımcı olacaktır.

Otomobilin İç Temizliği

Otomobilinizde bulunan paspasları dışarı çıkartın, bol suyla yıkayarak durulayın ve yine aracınızın dışında kurumaya bırakın. Bir elektrikli süpürge yardımı ile aracınızın döşemelerini, koltuklarını, kapı aralıklarını özenli bir şekilde süpürün, zemin temizliği yapın. 

Aracınızın koltuklarını, kumaş yada deri malzeme türüne uygun temizlik malzemesi ve mikrofiber bez aracılığıyla dikkatlice silerek temizleyin. Aracınızın koltuklarını temizledikten sonra farklı bir bez ile camlarınızı ve aynayı silebilirsiniz. Sonrasında ise temiz bir kurulama beziyle bu yüzeyleri kurulayın.

Periyodik bakımların araç üreticisinin belirttiği süreler içinde yapılması da önem taşımaktadır. Polen filtreleri bu bakım kapsamında değiştirilmektedir. Klima sisteminin sağlıklı çalışması, araç içi hava kalitesini etkilemektedir.

Otomobil temizliği konusunda, uygun olmayan malzeme veya ürünlerin kullanılmasının istenmeyen zararların oluşmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Güvenli Sürüş Teknikleri
Lastik Nasıl Saklanır?
Araba Park Etme Teknikleri
Yol Durumu Sorgulama
Araç Bakımında Neler Değişir ?