SEAT Arona

Yeni SEAT Arona
SEAT’ın kompakt crossover segmentindeki yeni modeli SEAT Arona fonksiyonel yapısıyla şehir yaşamına uygunluğunun yanında kişiselleştirme özellikleri, gelişmiş güvenlik donanımları ve bağlanabilirlik (connectivity) teknolojileri ile dikkat çekiyor.

Yeni Ibiza’dan sonra MQB A0 platformunu kullanan ikinci otomobil olan SEAT Arona, kompakt boyutlarının şehir içindeki avantajlarını, şehirden uzaklaştığında gösterdiği crossover özellikleriyle bir araya getiriyor. SEAT Arona, ferah, pratik ve konforlu oluşunun yanı sıra dayanıklı ve dinamik yapısı ile İspanyol markanın sportif DNA’sı ve ustalığını ortaya çıkarıyor. SEAT Arona, İspanya’nın en büyük üretim hacmine sahip Martorell tesisinde üretiliyor. Kendini belirli bir kategori ile sınırlamaktan çok uzakta olan SEAT Arona modeli, kompakt crossover tasarımıyla dinamik bir otomobil görüntüsü sergiliyor. SEAT Arona kompakt boyutları, yüksek sürüş pozisyonu ve modern tasarımıyla günlük şehir içi sürüş için oldukça uygun olmakla beraber eğlenceli ve maceraperest bir görünüme de sahip.

SEAT Arona motor seçenekleri
Yeni SEAT Arona’nın tüm motorlarında doğrudan yakıt enjeksiyonu, turbo şarj ünitesi ve Stop/Start sistemi bulunuyor. 95 HP ve 115 HP güç üreten benzinli 1.0 TSI motor ile 95 HP güç üreten dizel 1.6 TDI motor seçenekleriyle, manuel ve DSG şanzımanlı olarak satın alınabilecek olan SEAT Arona, 2017 senesinin sonunda Türkiye’de satışa sunulacak.

SEAT Arona’nın boyutları
Toplam 4.138 mm uzunluğunda olan SEAT Arona, Yeni Ibiza’dan 79 mm daha uzun. Ancak asıl fark, yüksekliği: SEAT Arona, Ibiza’ya göre 99 mm daha yüksek. Sonuç olarak Yeni SEAT Arona, sadece yerden daha yüksek değil, aynı zamanda daha fazla ön ve baş mesafesine ve en önemlisi 400 litre kapasitesiyle daha büyük bir bagaj hacmine sahip. Diğer bir önemli özellik ise, koltuklarının 52 mm daha yüksek olması. Bu sayede, sürücüye trafiği daha iyi görebilmesi için daha yüksek bir oturma pozisyonu sunarken aynı zamanda araca giriş ve çıkışın çok daha kolay olmasını sağlıyor. Yolcu koltukları ise 62 mm daha yüksek olan SEAT Arona’da, baş alanı önde 37 mm, arkada ise 33 mm daha fazla. Ön cam ise daha ferah bir iç mekan yaratmak için Ibiza modeline kıyasla biraz daha dik.

SEAT Arona tasarım özellikleri
Yeni SEAT Arona’daki yüksek konsol konsepti ile otomobildeki her öğeyi, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan kolayca kullanabilmesi sağlanıyor. Ayrıca sürücü odaklı tasarlanan göstergeler ile her şey kolay ayarlanabilir ve erişilebilir konumda yer alıyor. Yolcu koltuklarındaki konfor ve yüksek güven hissinin yanı sıra, yeni SEAT Arona’ya özgü tasarlanan kumaşlar, tonlar ve renkler kişiselleştirme açısından birçok olanak sunuyor.SEAT Arona’da, kişiselleştirilebilecek 2 renk bölümü bulunuyor: alt gövde ve A-C direkleri de dahil olmak üzere tavan. Tavan gri, siyah, turuncu veya gövde ile aynı renk ile tercih edilebiliyor. Bu da SEAT Arona için 68 farklı renk kombinasyonunu mümkün kılıyor. SEAT yelpazesindeki her model dinamik, teknolojik ve sportif bir karaktere sahip ve yeni SEAT Arona, bu özelliklerin tümüne daha ferah bir iç mekan ile daha fazla kullanım seçeneği ekliyor.

SEAT Arona donanım özellikleri
Yeni SEAT Arona, diğer SEAT modelleri gibi, Ön Bölge Asistanı, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Stop&Go (ACC ve DSG şanzıman ile birlikte), Yorgunluk Tespit Sistemi, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, Geri Görüş Kamerası, 8 inç siyah dokunmatik ekran ve kablosuz şarj ünitesi gibi sürücü destek ve bilgi-eğlence sistemlerinin tümünü içeriyor. Yeni SEAT Arona’da, opsiyonel olarak Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Kör Nokta Tespit Sistemi ve hem paralel hem dikey yönde park manevralarında yardımcı olan Park Asistanı da sunuluyor.

Bağlanabilirlik (connectivity) teknolojisi düşünüldüğünde, SEAT Arona’da Apple Car Play, Android Auto ve Mirror Link fonksiyonları bulunuyor. Ses özellikleri olarak ise, Yeni SEAT Arona’da opsiyonel olarak 6 premium hoparlör, 300W 8 kanallı amplifikatör ve bagaj bölmesinde bir subwoofer ünitesini içeren BeatsAudio ses sistemi sunuluyor. Çift renkli (kırmızı ve beyaz) LED ortam aydınlatması ve Aircare filtreli çift bölgeli klima kontrolü bulunan SEAT Arona’da, çekici bir renge ve mükemmel aydınlatma özelliklerine sahip üçgen şeklindeki farlar, otomobilin anında tanınmasını sağlıyor. Arka stop lambaları da LED ve çiftli yapısı sayesinde ekstra görsel genişlik yaratıyor.

SEAT Arona yılın ‘En İyi Ürün Tasarımı Ödülü’nün sahibi oldu
SEAT’ın yeni kompakt crossoverı Arona, tasarım alanında dünyanın en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Award’ta “2018 Yılı En İyi Ürün Tasarımı’ ödülünün sahibi oldu. Yeni SEAT Arona, Red Dot Award tasarım yarışmasında “2018 Yılı En İyi Ürün Tasarımı ödülünün sahibi oldu”. Kişiselleştirme imkanlarının maksimum seviyede olduğu Yeni SEAT Arona’nın, geniş ve konforlu iç mekanı ve dinamik karakterli dış tasarımı, bu ödüle seçilmesinde önemli rol oynadı. Ürün Tasarımı kategorisi ise Red Dot Ödülü’nün en önemli dalı olarak kabul ediliyor. Red Dot Ürün Tasarım Ödülü Jürisinde, dünyanın dört bir yanından gelen, herhangi endüstriyel imalat şirketinin bünyesinde yer almayan veya oyladıkları ürünlerin yaratım sürecinde rol oynamayan tarafsız 40 uzman bulunuyor.

Ödülle ilgili değerlendirmelerde, SEAT’ın Tasarım Direktörü Alejandro Mesonero-Romanos, Arona’yı tasarlarken, gündelik ve şehir yaşamına uygun bir crossover karakteri yaratmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Arona, SEAT’ın yeni, genç, fonksiyonel, maceracı ve konforlu tasarımının en yeni örneği oldu” açıklamasında bulundu.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Seat Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

SEAT Ibiza
SEAT Kampanyaları
SEAT Fiyat Listesi
SEAT Ateca
SEAT Tarraco