Hatchback Otomobiller

Hatchback Otomobil Modelleri
Avrupa otomobil pazarında C segmenti hatchback modeller önemli bir paya sahip. Otomotiv firmalarının bu ilgiye yönelik ürettiği hatchback otomobiller arasında zorlu bir rekabetin yaşandığı da bir gerçek. 2015 yılında hatchback model araçlar gelişimlerini sürdürdüler. Pek çok otomobil markası üretim teknolojilerini güncelleyerek bu sınıfta yer alan araçların ağırlıklarını azalttılar. Ayrıca turbo teknolojisini kullanan, gelişmiş yeni nesil benzinli ve dizel motorlar daha az yakıt tüketim değerleriyle beraber daha düşük CO2 emisyon oranlarına sahipler.

Özellikle günümüzde üretilen C segmenti hatchback modellerinin geçmişte ilk tasarımları incelendiğinde çok daha küçük boyutlara sahip oldukları görülebilir. Hatchback modellerin gelişimleri süresince boyutları büyürken konfor, performans ve donanım özellikleri sürekli gelişti. İlk akla gelen hatchback arabalar, farklı otomobil markalarının uzun yıllardır başarıyla geliştirdiği ve üretimini sürdürdüğü hatchback modelleri oluyor.

Müşterilerin talepleri ve üretim teknolojilerinde gerçekleşen gelişmeler nedeniyle günümüzde otomobil markaları ürettikleri model çeşitlerini artırma yönünde çalışıyorlar. Bu durum genel olarak mevcut otomobil segmentlerinde yan model sınıflarının oluşması ile gerçekleşiyor. Örnek vermek gerekirse B segmentinde hatchback bir modelin tasarımında yapılan düzenlemeler ile bu modelin crossover versiyonu üretilebiliyor. Bu sayede kullanım tercihlerine göre farklı özelliklerde yeni hatchback otomobil modelleri showroomlarda yerini alıyor.

Günümüzde başlıca hatchback otomobil modelleri arasında, C segmentinde; Volkswagen Golf, Renault Megane HB, Citroen C4, Peugeot 308, Toyota Auris, BMW 1 serisi, Audi A3, Hyundai i30, Alfa Romeo Giulietta, Mercedes A serisi, Ford Focus HB, Honda Civic HB, Fiat Bravo, Mazda 3 HB, Mini Cooper 5D,  Seat Leon ve 2015 yılının son çeyreğinde yenilenen Opel Astra sayılabilir.

B segmenti hatchback otomobil modelleri arasında; Volkswagen Polo, Renault Clio, Citroen C3, Peugeot 208,  Toyota Yaris, Audi A1, Hyundai i20, Alfa Romeo Mito, Ford Fiesta, Honda Jazz, Fiat Punto, Seat Ibiza, Skoda Fabia ve Opel Corsa modelleri sayılabilir.

Hatchback arabalar arasında size en uygun aracı seçerken göz önüne alabileceğiniz bazı hususlar; model kasa değişim yılı, donanım seviyesi, satış kampanyasının bulunup bulunmadığı, otomobilin içinde ve dışında kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği, yetkili servis ağının Türkiye genelinde yaygın olması, yeni nesil verimli motorlar, bagaj hacmi, 100 km’de ortalama yakıt tüketimi ve tasarım özellikleri.

Yakıt Tüketimi
2. El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dizel mi Benzin mi
En İyi Bayan Arabası
Otomobil Tavsiyesi